131 farells per 131 presidents


Des del capvespre del 30 de setembre fins a la sortida del sol de l’1 d’octubre.

L'hora de l'encesa del farells serà el dilluns, 30 de setembre, a les 19.45 hores

Sopar a Sant Fruitós de Bages

«Llum i Llibertat» és un projecte impulsat per Artistes de la República, Assemblea Nacional Catalana de Manresa, Federació d’Entitats Excursionistes de Catalunya i el suport d'Òmnium Cultural que consisteix a il·luminar cent trenta-una agulles del massís de Montserrat, que recordaran els cent trenta-un presidents de la Generalitat de Catalunya, per reclamar la llibertat del nostre país.


L'acte es durà a terme des del capvespre del dia 30 de setembre fins a la matinada de l'1 d'octubre i, mitjançant l'esforç col·lectiu d'il·luminar cent trenta-una agulles del massís de Montserrat, vol exemplificar la necessitat de cercar la unitat estratègica cap a un horitzó d'independència i llibertat que vagi més enllà dels interessos dels partits.


Miradors recomanats

T'agradaria gaudir de Llum i Llibertat i veure les agulles de Montserrat com mai les has vist?

En aquest enllaç et recomanem uns quants miradors privilegiats per a poder gaudir d'una nit espectacular, reclamant unitat estratègica, independència i llibertat.

Federació d'Entitats Excursionistes de Catalunya

131 farells per 131 presidents

  • 1359-1362
    Berenguer de Cruïlles
    cota 499F Cap de les Canals
  • 1363-1364
    Romeu Sescomes
    Frare de Baix del Clot de la Mònica
  • 1364-1365
    Ramon Gener
    el Gerro
  • 1365-1367
    Bernat Vallès
    el Timbaler del Bruc
  • 1375-1376
    Romeu Sescomes
    Frare de Baix del Clot de la Mònica
  • 1376-1376
    Joan I d'Empúries
    Roca Gris
  • 1376-1377
    Guillem de Guimerà
    cota 499G Serrat de les Garrigoses
  • 1377-1378
    Galceran de Besora
    Creu de Sant Miquel
  • 1379-1380
    Ramon Gener
    el Gerro
  • 1380-1380
    Felip d'Anglesola
    cota 499I Serrat de les Garrigoses
  • 1381-1383
    Pere Santamans
    Agulla del Giravolt
  • 1384-1389
    Arnau Descolomer
    Trió Est dels Pollegons (Trió del Mig?)
  • 1389-1396
    Miquel de Santjoan
    Agulla de l'Era dels Pallers
  • 1396-1413
    Alfons de Tous
    Agulla de Can Jorba
  • 1413-1416
    Marc de Vilalba
    Roca de la Palleta
  • 1416-1419
    Andreu Bertran
    Paller de Mal Any
  • 1419-1422
    Joan Desgarrigues
    la Tisora
  • 1422-1425
    Dalmau de Cartellà
    la Desdentegada
  • 1425-1428
    Felip de Malla
    Agulla de la Pastereta
  • 1428-1431
    Domènec Ram
    Creu Nova dels Escolans
  • 1431-1434
    Marc de Vilalba
    Roca de la Palleta
  • 1434-1437
    Pere de Palou
    Roca de l'Arítjol
  • 1437-1440
    Pere de Darnius
    la Proa (Roca Vella)
  • 1440-1443
    Antoni d'Avinyó i de Moles
    la Palomera (Contrafort Est)
  • 1443-1446
    Jaume de Cardona i de Gandia
    Serra de Sant Joan (punta sud)
  • 1446-1449
    Pero Ximénez de Urrea
    l'Ajaguda
  • 1449-1452
    Bertran Samasó
    el Faraonet
  • 1452-1455
    Bernat Guillem Samasó
    el Burot d'Agulles
  • 1455-1458
    Nicolau Pujades
    Agulla de les Tres o CNT
  • 1458-1461
    Antoni Pere Ferrer
    la Miranda de la Portella
  • 1461-1464
    Manuel de Montsuar
    el Dau d'Agulles
  • 1464-1467
    Francesc Colom
    la Cadireta o Roca del Centellar
  • 1467-1470
    Ponç Andreu de Vilar
    l'Elefantet
  • 1470-1473
    Miquel Samsó
    Esperó d'en Richard
  • 1473-1476
    Joan Maurici de Ribes
    Miranda dels Ermitans
  • 1476-1478
    Miquel Delgado
    Sant Dimes
  • 1478-1479
    Pere Joan Llobera
    Roca Foradada
  • 1479-1482
    Berenguer de Sos
    la Portella Petita
  • 1482-1485
    Pere de Cardona
    Roca Gran de la Portella (la Portella Gran)
  • 1485-1488
    Ponç Andreu de Vilar
    l'Elefantet
  • 1488-1491
    Juan Payo Coello
    el Faraó
  • 1491-1494
    Joan de Peralta
    Agulla Pelada
  • 1494-1497
    Francí Vicens
    Trió Oest dels Pollegons
  • 1497-1500
    Pedro Mendoza
    Morral del Cavall
  • 1500-1503
    Alfons d'Aragó
    Sant Benet
  • 1503-1504
    Ferrer Nicolau de Gualbes i Desvalls
    Agulla del Sol Ponent
  • 1504-1506
    Gonzalo Fernández de Heredia
    Savina Superior
  • 1506-1509
    Luís Desplà i d'Oms
    el Gallaret
  • 1509-1512
    Jordi Sanç
    Miranda del Príncep
  • 1512-1514
    Joan d'Aragó
    Miranda de la Boïgues
  • 1514-1515
    Jaume Fiella
    Pla de les Taràntules
  • 1515-1518
    Esteve de Garret
    el Senatxo
  • 1518-1521
    Bernat de Corbera
    la Figuereta
  • 1521-1524
    Joan Margarit i de Requesens
    Agulla del Capdamunt
  • 1524-1527
    Lluís de Cardona i Enríquez
    Agulla del Miracle
  • 1527-1530
    Francesc de Solsona
    Espatlla de l'Agulla Vista
  • 1530-1533
    Francesc Oliver i de Boteller
    Trencabarrals
  • 1533-1536
    Dionís de Carcassona
    el Martell
  • 1536-1539
    Joan Pasqual
    Quarta de Trinitats
  • 1539-1542
    Jeroni de Requesens i Roís de Liori
    el Cor de Be
  • 1542-1545
    Miquel Puig
    la Bandereta
  • 1545-1548
    Jaume Caçador
    el Carbassó
  • 1548-1551
    Miquel d'Oms i Sentmenat
    la Palangana
  • 1551-1552
    Onofre de Copons i de Vilafranca
    el Sereno
  • 1552-1552
    Miquel de Ferrer i de Marimon
    els Plecs del Llibre (roca central)
  • 1552-1553
    Joan de Tormo
    Miranda de l'Alba
  • 1553-1554
    Miquel de Tormo
    Agulla dels Espeleòlegs
  • 1554-1557
    Francesc Jeroni Benet Franc
    l'Agulla Vista
  • 1557-1559
    Pere Àngel Ferrer i Despuig
    la Boleta del Portell Estret
  • 1559-1560
    Ferran de Lloaces i Peres
    la Panxa del Bisbe
  • 1560-1563
    Miquel d'Oms i Sentmenat
    la Palangana
  • 1563-1566
    Onofre Gomis
    el Novici
  • 1566-1569
    Francesc Giginta
    Mirador de Sant Joan
  • 1569-1572
    Benet de Tocco
    Roca del 92
  • 1572-1575
    Jaume Cerveró
    Agulla Superior del Pas del Príncep
  • 1575-1578
    Pere Oliver de Boteller i de Riquer
    la Saca Gran
  • 1578-1581
    Benet de Tocco
    Roca del 92
  • 1581-1584
    Rafael d'Oms
    Cap de l'Arc
  • 1584-1584
    Jaume Beuló
    Agulla Sens Nom
  • 1584-1587
    Pere Oliver de Boteller i de Riquer
    la Saca Gran
  • 1587-1587
    Martí Joan de Calders
    el Queixal
  • 1587-1588
    Francesc Oliver de Boteller
    l'Anec
  • 1590-1593
    Jaume Caçador i Claret
    Cara del Mico
  • 1593-1596
    Miquel d'Agullana
    la Miranda dels Ossos
  • 1596-1598
    Francesc Oliver de Boteller
    l'Anec
  • 1598-1599
    Francesc Oliveres
    la Panxeta
  • 1599-1602
    Jaume Cordelles i Oms
    Agulla de l'Arbret
  • 1602-1605
    Bernat de Cardona i de Queralt
    les Dues Puntes (Nord)
  • 1605-1608
    Pere Pau Caçador i d'Aquilar-Dusai
    l'Escorpí
  • 1608-1611
    Onofre d'Alentorn i de Botella
    la Momieta
  • 1611-1614
    Francesc de Sentjust i de Castre
    la Boleta Foradada
  • 1614-1616
    Ramon d'Olmera i d'Alemany
    la TriRoca
  • 1616-1617
    Miquel d'Aimeric
    la Nina
  • 1617-1620
    Lluís de Tena
    la Boteruda del Gra
  • 1620-1623
    Benet Fontanella
    el Frare Amadeu
  • 1623-1626
    Pele de Magarola i Fontanet
    Roca d'en Guillot
  • 1626-1629
    Francesc Morillo
    el Camell de Sant Jeroni
  • 1629-1632
    Pele Antoni Sella
    Miranda de Sant Antoni
  • 1632-1632
    Esteve Salacruz
    la Torta o la Mà
  • 1632-1635
    Garcia Gil de Manrique y Maldonado
    la Gorra Marinera
  • 1635-1638
    Miquel d'Alentorm i de Salbà
    el Cilindre (Miranda del Cabrit)
  • 1638-1641
    Pau Claris i Casademunt
    el Bacallà (l'Enclusa)
  • 1641-1641
    Josep Soler
    Agulla del Centenar
  • 1641-1644
    Bernat de Cardona i Raset
    l'Asiàtica
  • 1644-1647
    Gispert d'Amat i Desbosc de Sant Vicenç
    el Bastó del Frare
  • 1647-1650
    Andreu Pont
    el Cavall Bernat
  • 1650-1654
    Pau del Rosso
    la Prenyada
  • 1654-1656
    Francesc Pijoan
    l'Escolanet o Miranda del Lloro
  • 1656-1659
    Joan Jeroni Besora
    la Monja
  • 1659-1662
    Pau d'Àger
    la Magdalena Inferior
  • 1662-1665
    Jaume de Copons i de Tamarit
    el Bisbe
  • 1665-1668
    Josep de Magarola i de Grau
    el Frare Cirili
  • 1668-1671
    Joan Pagès i Vallgornera
    Miranda de Santa Magdalena
  • 1671-1674
    Josep de Camporrells i de Sabater
    Punta de les Cabres
  • 1674-1677
    Esteve Mercadal i Dou
    la Mòmia
  • 1677-1680
    Alfonso de Sotomayor
    el Lloro
  • 1680-1683
    Josep Sastre i Prats
    Montgròs
  • 1683-1686
    Baltasar de Muntaner i de Sacosta
    Cadireta dels Flautats
  • 1686-1689
    Antoni de Saiol i de Quarteroni
    Flautat Occidental
  • 1689-1692
    Benet Ignasi de Salazar
    Serrat de les Onze
  • 1692-1695
    Antoni de Planella i de Cruïlles
    el Frare Gros
  • 1695-1698
    Rafael de Pinyana i Galvany
    la Talaia Gran
  • 1698-1701
    Climent de Solanell i de Foix
    Serrat del Patriarca (Roca 1)
  • 1701-1701
    Joan Antoni Valls i Pandutxo
    la Gorra Frígia
  • 1701-1704
    Antoni de Planella i de Cruïlles
    el Frare Gros
  • 1704-1706
    Francesc de Valls i Freixa
    la Magdalena Superior
  • 1706-1707
    Josep Grau
    l'Elefant
  • 1707-1710
    Manuel de Copons i d'Esquerrer
    Roca Plana dels Llamps
  • 1710-1713
    Francesc Antoni de Solanell i de Montellà
    el Gegant (Encantat)
  • 1713-1714
    Josep de Vilamala
    l'Albarda Castellana
  • 1931-1933
    Francesc Macià i Llussà
    Cap del Camell dels Ecos
  • 1933-1940
    Lluís Companys i Jové
    Salt de la Nina
  • 1940-1954
    Josep Irla i Bosch
    Miranda dels Aurons
  • 1954-1980
    Josep Tarradellas i Joan
    Roca del TIM
  • 1980-2003
    Jordi Pujol i Soley
    Mirador del Moro o Paret de l'Aeri
  • 2003-2006
    Pasqual Maragall i Mira
    Serrat del Moro o Montcau
  • 2006-2010
    José Montilla i Aguilera
    Agulla Lluís Estasen
  • 2010-2016
    Artur Mas i Gavarró
    Miranda dels Ecos
  • 2016-2018
    Carles Puigdemont i Casamajó
    l'Eco Superior
  • 2018-20##
    Quim Torra i Pla
    Sant Jeroni

Ets fotògraf o videògraf?

Ets fotògraf/videògraf i t'agraden els reptes? T’agradaria col·laborar amb l’equip d'audiovisuals del projecte Llum i Llibertat?

Fotografiar la muntanya de Montserrat de nit amb les 131 agulles il·luminades no serà a l'abast dels telèfons mòbils. És per això que necessitem especialistes en fotografia nocturna que ens vulguin aportar les seves obres per poder-ne fer una difusió massiva per les xarxes i/o cedir-nos les fotos per fer exposicions/llibres/catàlegs posteriorment.

Omple el formulari següent:

Aportacions per ajudar a finançar el projecte al número de compte:
ES69 0182 3498 0502 0850 3970 (Concepte: Llum i Llibertat)